Czy ból dolnej części pleców musi być problemem na całe życie?

Jeśli kiedykolwiek w swoim życiu doznałeś jednego uderzenia bólu dolnej części pleców, prawdopodobnie będzie to zdarzenie, którego nie będziesz chciał powtórzyć.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa, podobnie jak dokuczliwy ból zęba, potrafi całkowicie zawładnąć Twoim umysłem i sprawić, że nie będziesz myślał o niczym innym, jak tylko o tym, że jest Ci naprawdę niewygodnie.

Kiedy jesteś w pracy, wszystko może bardzo szybko przejść od produktywnego do całkowicie bezproduktywnego obrazu.

Według badań przeprowadzonych przez Office for National Statistics, w samym kraju straciliśmy 31 milionów dni roboczych z powodu problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. To w samej Wielkiej Brytanii, i to jest badanie wykonane w 2016 roku, więc możesz być pewien, że te liczby prawdopodobnie wzrosły.

Jeśli zauważasz, że dolna część pleców zaczyna cię trochę boleć pod koniec dnia, musisz najpierw przyjrzeć się temu, jak siedzisz i jaki masz typ krzesła. Czy masz ergonomiczne krzesło do komputera? Jeśli nie, musisz porozmawiać ze swoim kierownikiem i poprosić o ocenę swojego stanowiska pracy. Ergonomia może bardzo pomóc każdemu, kto cierpi na ten rodzaj bólu, ale oznacza to również, że musisz używać krzesła prawidłowo, rozumiejąc jego ustawienia i upewniając się, że siedzisz prawidłowo.

Przezwyciężenie bólu dolnej części pleców jest całkowicie możliwe. W przeciwieństwie do niektórych innych problemów mięśniowo-szkieletowych, być może spowodowanych urazami, możliwe jest wyleczenie się z dręczących Cię bólów. Wszystko zależy jednak od tego, czy będziesz pamiętać o prawidłowym siedzeniu.

Sprawdź tę infografikę, która podkreśla kilka użytecznych sposobów na zmniejszenie bólu dolnej części pleców, opartych na badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet Stanforda.

Źródło - https://www.ergotron.com/en-us/support/resource-library/infographics/reducing-low-back-pain-at-work

Pierwsze kroki, które należy podjąć

Być może trochę przeskoczyliśmy do przodu w kwestii zmniejszenia bólu dolnej części pleców, ponieważ najpierw należy ocenić, co tak naprawdę jest jego przyczyną. Czy jesteś pewien, że nie masz konkretnego urazu z poprzedniego wypadku? Czy masz historię tego typu bólu? Porozmawiaj z lekarzem, jeśli nie jesteś pewien lub coś Cię niepokoi.

W szczególności, jeśli zauważysz mrowienie lub drętwienie towarzyszące bólowi pleców, musisz udać się do specjalisty, aby upewnić się, że w tym obszarze nie dzieje się nic szczególnego, co może wymagać leczenia.

Ogólnie jednak większość pracowników biurowych, którzy doświadczają bólu w dolnej części pleców, robi to z powodu złej ergonomii w biurze i nieprawidłowego siedzenia na ergonomicznym krześle biurowym z siatki.

Kilka faktów na temat bólu dolnej części pleców to:

  • Ból pleców ogólnie jest niezwykle powszechny, ale ból dolnej części pleców jest najbardziej rozpowszechniony
  • Ból dolnej części pleców jest czasami nazywany bólem lędźwiowym lub lumbago, ponieważ jest odczuwany w okolicy lędźwiowej
  • Większość bólów pleców ustępuje po odpoczynku i zastosowaniu odpowiednich środków w ciągu kilku tygodni, ale w niektórych przypadkach może trwać do kilku miesięcy.
  • Możliwe jest, że z bólu w dolnej części pleców wynikają bóle, które mogą przenosić się na biodra i inne miejsca wzdłuż kręgosłupa. To może mylić sprawy, jeśli chodzi o zorientowanie się, gdzie jest rzeczywiste źródło bólu!
  • Może się okazać, że w wyniku tego epizodu masz słabość w dolnej części pleców, co może oznaczać, że jesteś bardziej podatny w przyszłości. Podjęcie odpowiednich środków, takich jak stosowanie ergonomicznych krzeseł przy biurkach i prawidłowe korzystanie z ustawień, pomoże

Mam nadzieję, że to złagodziło twój umysł i obawy dotyczące bólu dolnej części pleców, ze względu na fakt, że często nie jest to poważna sprawa i zazwyczaj nie jest to wyrok na całe życie. Oznacza to jednak, że od tego momentu należy przywiązywać wagę do tego, by pozostać w zgodzie z własnym ciałem i słuchać go. Dzięki temu unikniemy problemów w przyszłości.

Zobacz również