Wybór i podział niszczarek

Przede wszystkim należy odpowiedzieć na 2 podstawowe pytania:

1. Co będziemy niszczyć?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że odpowiedź jest prosta – niszczone będą dokumenty. Jednak poza tym trzeba jeszcze pomyśleć czy dokumenty nie będą przypadkiem zszyte albo spięte spinaczami. Może się okazać, że mamy komputerową składankę, która jest szersza niż a4. Niektórzy mają istotne dane na płytach DVD, które jednak również trzeba jakość zniszczyć.

Dlatego oprócz tego, że dostępne są klasyczne urządzenie to mamy również takie z większymi możliwościami, które poradzą sobie między innymi z kartami kredytowymi, dyskietami, płytami CD oraz DVD, zszywkami czy spinaczami. Czasami pojawiają się sprzęty z większą szczeliną podawczą, które przygotowywane są tak, by radzić sobie z większymi niż standardowe dokumenty. Mamy również takie urządzenia, które poradzą sobie z niszczeniem gniecionego papieru.

2. Ile dokumentów zamierzamy niszczyć? I w jakim czasie?

Obecnie podawane są specjalne parametry, które określają jakie urządzenie ma możliwości, gdy chodzi o dzienną ilość niszczonych arkuszy. Należy kierować się tutaj rozsądkiem i wybrać taki sprzęt, który nie będzie miał limitu jaki wykorzystamy w ciągu paru dni. Małe urządzenia mają raczej te limity ograniczone, dlatego trzeba sobie przemyśleć ile mamy dokumentów. Poza tym trzeba również sprawdzić jak wygląda jednorazowy wsad i jak sprzęt poradzi sobie z niszczeniem dokumentów. Należy również pamiętać, że producenci przeliczają wsady z kartkami o gramaturze 70 a standardowo obecnie papier ma gramaturę 80 dlatego należy brać niewielką poprawkę.

wydajność niszczarki Podział urządzeń do niszczenia dokumentów na:

• Niszczarki osobiste - Wydajność to 300 arkuszy, ale może być to nawet tylko 100 dziennie przy niektórych urządzeniach. Szczególnie przeznaczone do użytku domowego.

• Niszczarki biurowe - Do kilkuosobowego biura z wydajnością około 2000 kartek.

• Niszczarki biurowe do wydruków komputerowych - Szczególnie przygotowywane pod kątem możliwości niszczenia wydruków komputerowych ze składanki.

• Niszczarki wysoko wydajne -  Przeznaczone do dużych firm z wydajnością powyżej 2000 arkuszy dziennie. Mogą poradzić sobie z całym dużym segregatorem w jednym wsadzie.

Zobacz również