Drukarki Laserowe – zalety i wady

Drukarki laserowe, jeśli zestawimy je z atramentowymi będą raczej nowym produktem. Nie tak dawno w większości domów czy biur mogliśmy spotkać wyłącznie urządzenia atramentowe. Na rynku pojawia się jednak nowość w postaci urządzeń laserowych, które również nadają się dla klientów indywidualnych.

Co skłania nas do wybierania takich urządzeń? Przede wszystkim oczekujemy szybkości działania większej wydajności. Czy takie urządzenia są lepsze to już można nad tym mocno dyskutować. Jeśli zaczniemy od urządzeń monochromatycznych to porównanie wypadnie korzystnie, ponieważ koszt jednej strony z atramentu to około 80 groszy, natomiast laserowo to jedynie około 8 groszy. Można więc zyskać 10 razy na takiej drukarce. Wydaje się więc, że jeśli drukujemy tylko tekst to wybór drukarki laserowej będzie rozwiązaniem na pewno korzystnym.

Minusem będzie to, że drukarki laserowe mają ograniczone możliwości, gdy chodzi o drukowanie grafik. Ich rozdzielczość jest zmniejszona i dlatego, jeśli będziemy chcieli drukować czarnobiałe grafiki to jednak w urządzeniach atramentowych będą one wypadać zdecydowanie lepiej. Jeśli grafika ma sporo różnorakich szczegółów to trzeba sobie powiedzieć, że druk laserowy nie da nam takich możliwości jakich byśmy chcieli oczekiwać.

dobra drukarka laserowa Jeśli chodzi o drukowanie laserowe kolorowe to będziemy mieli wydruk podobnie kosztowny, ale trzeba brać pod uwagę, że każda barwa nanoszona jest osobno a więc te 8 groszy należy pomnożyć przez cztery. Wydruk na atramencie to kosz około 1,8 zł. A więc również ta oszczędność jaka będzie do uzyskania jest rzeczywiście wyraźna. Dlatego mogłoby się wydawać, że drukowanie w kolorze laserowe również będzie opłacalne.

Ale trzeba jeszcze wziąć wydatki na drukarkę, które są w tym przypadku znaczące oraz tonery, które w sumie kosztować mogą nawet około 1500 złotych za komplet. Jeśli drukujemy sporadycznie to taki wydatek niestety może się okazać dla nas nieco przesadzony i raczej będziemy szukali tańszych możliwości i tu kolorowy tusz będzie jednak tańszy.

Zobacz również