Job Sharing - tak czy nie?

Rozwój elastycznych metod pracy postępuje dość szybko.

Coraz więcej osób decyduje się na różne modele pracy, takie jak praca w domu, praca zdalna z odległych miejsc, elastyczny czas pracy czy nawet dzielenie pracy z inną osobą.

Job sharing jest jedną z tych elastycznych metod pracy, o których ludzie wiedzą mniej. Jest to również jedna z mniej atrakcyjnych opcji dla wielu osób, po prostu dlatego, że niewielu pracowników chce dzielić swoje biurko i obowiązki z kimś innym! Jest to częsty zarzut, ale w rzeczywistości istnieje więcej zalet dzielenia się pracą, niż mogłoby się wydawać.

Czym jest to Job Sharing?

Jak sama nazwa wskazuje, dzielisz się jedną rolą. Oznacza to, że dwie osoby są zatrudnione na tym samym stanowisku i będą pracować naprzeciwko siebie. Może się to odbywać na wiele różnych sposobów, np. jedna osoba może pracować rano, a druga po południu. druga osoba pracuje popołudniamilub jedna osoba pracuje od poniedziałku do środy w porze lunchua druga osoba pracuje od tego momentu do piątku. To naprawdę zależy od ludzi i wymagań związanych z daną rolą i organizacją.

W ramach dzielenia się pracą należy ustalić jasne wytyczne dotyczące roli i sposobu realizacji zadań. Pozwoli to uniknąć wszelkich nieporozumień i problemów z komunikacją. Ważne jest także, aby wyznaczyć czas na "przekazanie obowiązków", kiedy pierwsza osoba wychodzi na dzień, a druga przejmuje obowiązki. Ma to na celu przekazanie wszelkich wiadomości lub niedokończonych zadań, które muszą zostać wykonane. W ten sposób rola jest wykonywana płynnie i nikt nie jest obarczany winą za przeoczenie lub popełnienie błędu.

Oczywiście dobrze jest, gdy obie osoby dobrze się dogadują, aby zapewnić płynne przejście w okresie przekazywania zadań. ..

Zalety i wady dzielenia się pracą

Każdy rodzaj elastycznej organizacji pracy ma swoje plusy i minusy, i nie inaczej jest w przypadku dzielenia się pracą. Przyjrzyjmy się najważniejszym zaletom i wadom dzielenia krzeseł biurowych przez dwie osoby.

Zalety dzielenia się pracą

  • Dwie osoby mogą pracować razem, aby zapewnić jak najlepsze wykonanie zadania, co zapewnia produktywność całej firmy.
  • Firma zyskuje także na tym, że dwie różne osoby mogą mieć pomysły dotyczące krzeseł w sali konferencyjnej, co zwiększa szanse na innowacyjne rozwiązywania problemów na odkrycie innowacyjnych metod rozwiązywania problemów
  • Oferowanie możliwości dzielenia się pracą sprawia, że firmy nie tracą doświadczonych i wartościowych pracowników, którzy nie chcą już pracować w pełnym wymiarze godzin
  • Koncentracja i skupienie są Zwiększa się koncentracja i skupienie, ponieważ jedna osoba nie musi pracować w pełnym wymiarze godzin, a zatem nie odczuwa nieuniknionych wzlotów i upadków, które temu towarzyszą. Nowa, świeża para oczu jest dostępna każdego dnia lub w połowie tygodnia, w zależności od ustaleń.

Wady dzielenia się pracą

  • Nie każdemu podoba się pomysł dzielenia biurka z inną osobą, co zmniejsza liczbę osób chętnych do pracy w tym systemie.
  • Mniejsza personalizacja oznacza również mniejsze bezpieczeństwo pod wieloma względami, dlatego może zaistnieć potrzeba zapewnienia każdemu pracownikowi osobistej, nowoczesnej szafki biurowej, aby miał gdzie przechowywać swoje rzeczy osobiste
  • Brak ciągłości, tj. dwie osoby zamiast jednej wykonującej daną pracę, oznacza większe prawdopodobieństwo wystąpienia błędów w okresie przekazywania obowiązków.
  • Jeśli dwie osoby pełniące tę samą funkcję nie będą się dobrze dogadywać, mogą pojawić się problemy i ewentualna wina, jeśli coś pójdzie nie tak.

Jak widać, są plusy i minusy, ale job sharing to bardzo wydajny sposób na zorganizowanie jednej konkretnej roli. Obok innych metod, takich jak elastyczny czas pracy, praca w niepełnym wymiarze godzin jest to metoda, która może zatrzymać doświadczonych pracowników, a jednocześnie przyciągnąć nowe talenty.

Elastyczna praca z pewnością otworzyła wiele drzwi.

Co sądzisz o dzieleniu się pracą? Czy jest to coś, co byś rozważył?

Zobacz również